Bartosz Komasa

Dyrektor ds. Relacji Korporacyjnych Bank of China

Bartosz Komasa od 18 lat zajmuje się polsko-chińskimi stosunkami gospodarczymi. Swoją pracę rozpoczynał od obsługi polskich firm w Wydziale Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP w Pekinie.

Od 2004 do 2012 roku pracował w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), gdzie był odpowiedzialny za obsługę azjatyckich inwestorów (m.in. Chiny, Japonia, Korea Płd.). Pracę w PAIiIZ zakończył na stanowisku Kierownika Sekcji Dalekowschodniej.

Bartosz Komasa specjalizuje się w szkoleniach z zakresu różnic międzykulturowych, negocjacji i inwestycji zagranicznych. Największym zainteresowaniem cieszą się warsztaty dotyczące wchodzenia na rynki azjatyckie w oparciu o lokalne uwarunkowania społeczno-gospodarcze oraz różnice kulturowe, etykietę biznesową i specyfikę savoir-vivre. Bartosz Komasa od 10 lat prowadzi szkolenia dla samorządów lokalnych z zakresu protokołu dyplomatycznego oraz pozyskiwania inwestorów z Azji.

Pan Komasa doradza także polskim przedsiębiorstwom, które współpracują z firmami azjatyckimi, głównie chińskimi. Wprowadza na rynki azjatyckie polskie firmy spożywcze oraz kosmetyczne. Jest wykładowcą Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz wielu Uczelni Wyższych (m.in. Akedemii im. Leona Koźmińskiego, SWPS, Collegium Civitas), ekspertem ds. Chin w Związku Pracodawców i Przedsiębiorców (ZPP) oraz Rady Biznesu.

W lutym 2012 r. Bartosz Komasa wprowadził do Polski pierwszy chiński bank – Bank of China. Objął w nim początkowo funkcję Business Development Managera, następnie Dyrektora ds. Relacji Korporacyjnych. Nadzoruje kwestie związane z rozwojem rynku, pozyskiwaniem nowych klientów, koordynuje relacje z chińskimi oraz polskimi przedsiębiorstwami.

Bartosz Komasa jest autorem kilku publikacji dot. bankowości chińskiej, jak również współautorem książki „Biznes w Chinach”.