Hoonmin Lim

Ambasador Republiki Korei Ambasada Republiki Korei w Polsce

Koreański dyplomata. Studiował język i literaturę niemiecką oraz nauki polityczne i dyplomację na Uniwersytecie Yonsei w Seulu.

Od 1991 roku pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei. Pracę w dyplomacji rozpoczął w 1998 roku jako I Sekretarz w Ambasadzie Korei we Włoszech, a następnie został I Sekretarzem Ambasady Korei w Królestwie Tajlandii (2002).

Był Doradcą w Stałej Misji Korei przy ONZ i w innych organizacjach międzynarodowych w Genewie (2006). W 2008 roku objął stanowisko Dyrektora Wydziału Polityki Rozwoju, Biura Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu.

W 2011 roku zatrudniony na stanowisku Asystenta Sekretarza w Biurze Prezydenta, a następnie Radcy Ministra w Ambasadzie Korei w Ukrainie (2012). Funkcję Radcy Ministra pełnił także w Stałym Przedstawicielstwie Republiki Korei przy ONZ w Nowym Yorku.

W styczniu 2018 roku powołany na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego w Federalnej Demokratycznej Republice Etiopii i Stałym Przedstawicielstwie w Unii Afrykańskiej (AU).

W latach 2020-2021 Pełnomocnik Rządu ds. Arktyki i Ambasador ds. Afryki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W lutym 2022 mianowany na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego w Polsce.

Żonaty, ma dwie córki.